Embassy of France, 19 Ambassadors for the Project Convoi 77

[:pl]Wczoraj europejski projekt Transport 77 zainicjowany przez Georges’a Mayera został oficjalnie ogłoszony w Maison de France (Dom Francji ) w obecności 19 ambasadorów oraz przedstawicieli dyplomatycznych w Izraelu.
Transport 77 był jednym z ostatnich transportów z Drancy do Auschwitz 31 lipca 1944. W transporcie tym 1321 osób zostało deportowanych, wśród nich 300 dzieci.

Prace Mémorial de la Shoah i stowarzyszenia Fils et Filles des Déportés Juifs de France (Rodziny i Przyjaciele Deportowanych w Transporcie 77 – „Convoi 77”) założonego przez Georges’a Mayera, którego ojciec Alex Mayer był deportowany, umożliwiły zebranie informacji (zdjęć, świadectw, osobistych dokumentów…) na temat 400 z 1321 deportowanych osób, pochodzących z 32 różnych krajów.

Dziś poprzez europejski projekt Transport 77 Pan Mayer proponuje w krajach pochodzenia deportowanych wydelegować uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poszukiwań informacji na temat 900 zaginionych, o których prawie nic nie wiemy. Znane są jedynie ich podstawowe dane: imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia. Projekt ma na celu wnieść znaczący wkład w pracę na rzecz odzyskania i zachowania pamięci historycznej, aktywnie angażując młodsze pokolenie.

Obok Georges’a Mayera ambasador Francji Patrick Maisonnaye oraz ambasador Unii Europejskiej w Izraelu Lars Faaborg-Andersen, obecni byli również ambasadorzy i przedstawiciele Niemiec, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Holandii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Turcji i Ukrainy.

hébergement Umazuma - OVH

Se connecter

Oubli de mot de passe ?